اگر جدیدا دچار تغییراتی در اینستاگرام خود مانند کم شدن تعداد لایک و ویو و یا مقدار بازخورد و نتیجه از شبکه های اجتماعی شده اید و دلیلش را نمی دانید ،این مقاله را مطالعه کنید.

شادوبن مشکلی است که برای تعدادی از کاربران اینستاگرام به وجود آمده است و نگرانی هایی را برای آنان ایجاد نموده است . البته اینستاگرام ، مطلبی در این باره ارایه نکرده است ، اما تجربه نشان می دهد که شادوبن وجود دارد و عللی برای به وجود آمدن آن هست که میتوان از آن ها جلوگیری نمود.

Shadow Ban چیست و از کجا بفهمیم شدوبن شده ایم ؟

برای اینکه بفهمید Shadow Ban چیست باید بگویم ، ممکن است اتفاق هایی بیوفتد که برای شما تازگی داشته باشد. مثلا پست هایی که در اینستاگرام قرار می دهید مانند گذشته لایک نمی خورد. یا میزان فالوور هایی که در گذشته به صورت روزافزون به پیج شما اضافه می شد ، تعدادش کاهش یافته است. این ها همه نشان می دهد که پیج شما Shadow Ban شده است.

این یک اصطلاح است که می گوید:

اینستاگرام به شما سایه زده است ، که در نتیجه مشارکت هایی که برای شما رخ میداد (لایک، کامنت، افزایش فالوور و…) کاهش یافته است.

برای اینکه در جریان باشید و آگاه شوید که شادوبن شده اید یا نه ، یک راهکار وجود دارد ؛ یک هشتگ بسازید! سعی کنید از کلمه ای برای هشتگ استفاده کنید که از قبل وجود نداشته است. مثلا #لبالن ( یک کلمه ی بی معنا صرفا برای ایجاد یک هشتگ تازه که قبلا ایجاد نشده است) این هشتگ را در آخر پست خود اضافه کنید و انتشار دهید. حالا با یک اکانت دیگر وارد اینستاگرام شوید و این هشتگ را سرچ نمایید. اگر پست شما را نشان نداد ، یعنی اکانت اصلی شما Shadow Ban شده است.

Shadow Ban چیست

چرا شدوبن می شویم ؟

وقتی شما دچار این مشکل می شوید ، اولین سوالی که از خودتان می پرسید این است که ؛ چرا من شدوبن شده ام؟ و اصلا Shadow Ban چیست ؟

راستش را بخواهید اینستاگرام تا الان هیچ دلیلی برای این اتفاق اعلام نکرده است.

اما دلیل اصلی این اتفاق را می توان عدم رعایت قوانین اینستاگرام دانست.

مثلا :

۱-استفاده از برنامه های افزایش فالوور :

برخی برنامه ها هستند که با استفاده از آن ها فالوور هایتان را افزایش می دهید. البته بماند که فالوورهای اضافه شده اکثرا فیک و به درد نخور هستند . پس به یاد داشته باشید اگر از این برنامه ها استفاده می کنید ، حتما از آن ها خارج شوید. همچنین شما می توانید از طریق لپتاپ وارد صفحه اینستاگرامتان شوید. برروی آیکن شبیه به آدم کلیک کنید و در صفحه جدید Edit Your Profile را کلیک نمایید. در قسمت سمت راست صفحه برروی گزینه Authorized Applications کلیک کنید. در این قسمت هر چیز مشکوک یا غیر عادی ای را که نمیشناسید بررسی و با کلیک برروی دکمه آبی رنگ Revoke Access دسترسی اش را قطع نمایید.

۲-استفاده از برنامه های لایک و کامنت :

اگر از برنامه هایی برای افزایش لایک و کامنت استفاده می کنید ، سریعا آن ها را غیر فعال نمایید. میزان لایک کردن و کامنت گذاشتن در اینستاگرام قوانینی دارد ، شما نباید از یک تعداد معین بیشتر لایک کنید و کامنت بگذارید.

۳-استفاده زیاد از متن های تکراری :

اگر شما پیجی دارید که روزانه در آن تبلیغات انجام می دهید و یک کپشن خاص را برای همه ی آن ها می گذارید ، این کار را دیگر انجام ندهید. یکی از مهمترین دلایل شادوبن شدن همین است. زیرا ربات های اینستاگرام زبان فارسی را نمیدانند و این کار را اسپم تلقی می کنند. بهتر است در کپشن های خود از کلمات و جملات انگلیسی استفاده نمایید.

۴-پست ها را به یکباره حذف نکنید :

وقتی شما درپیجتان تبلیغات انجام میدهید ، ممکن است چندین تبلیغ را پشت سرهم بگذارید و بعد از مدت زمان معین ، پست ها را حذف کنید. این اتفاق برای اینستاگرام جزو کارهای مشکوک به حساب می آید. زیرا می گوید که چرا باید پست هایی که قرار داده است را به یکباره حذف نماید ؟! که این کار شما را به شادوبن شدن نزدیک می کند.

۵- تغییر آی پی با نرم افزار :

اگر شما از V ، P ، N یا سایر نرم افزارهایی که باعث تغییر آی پی شما می شوند استفاده می کنید ، چون این کار باعث تغییر لوکیشن شما می شود ، اینستاگرام شک میکند. که باعث شادوبن شدن شما می شود.

۶-از هشتگ تکراری استفاده نکنید :

اصلا از هشتگ های تکراری در پست های خود استفاده نکنید. این کار استفاده نادرست از هشتگ هست که باعث شادوبن شدن می شود.  

چقدر باید صبر کنیم تا از شادوبن خارج شویم ؟

زمان دقیقی برای رهایی از شادوبن وجود ندارد ، اما تجربه نشان داده است که بین ۳ تا ۱۴ روز حداقل زمان می برد. اما همانطور که گفته شد ، شما از نکات ذکر شده بالا استفاده نمایید تا این مشکل برطرف شود. همچنین می توانید گزارش خرابی را به اینستاگرام اطلاع دهید. البته بعید است که تاثیری داشته باشد.


0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *